Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Na liczniku o kilka tysięcy za mało

Data publikacji 16.01.2020

W Kożuchowie podczas kontroli drogowej samochodu ciężarowego nowosolscy policjanci ustalili, że przebieg jest niższy o blisko kilka tysięcy kilometrów od wskazania drogomierza zapisanego podczas ostatniego przeglądu technicznego. Postępowanie wyjaśni, jak doszło do zmiany wskazań drogomierza i kto ponosi winę za to przestępstwo.

W środę, 15 stycznia nowosolscy policjanci ruchu drogowego w trakcie patrolu ulicy Kolorowej w Kożuchowie zauważyli pojazd, w którym kierowca i pasażer nie korzystali z wymaganych pasów bezpieczeństwa. Podczas kontroli drogowej, zgodnie z nowymi uprawnieniami mundurowi sprawdzili aktualny stan licznika pojazdu. Po zweryfikowaniu danych w Centralnej Ewidencji Pojazdów ujawniono, że odczyt licznika kontrolowanego samochodu, różni się od zapisu sporządzonego podczas ostatniego przeglądu technicznego i jest niższy o cztery tysiące kilometrów. W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa w powyższej sprawie zostanie wszczęte postępowanie, w ramach którego śledczy będą wyjaśniać jak doszło do powstałej różnicy i kto poniesie odpowiedzialność karną. Jest to pierwszy w powiecie nowosolskim wykryty przypadek auta z cofniętym licznikiem.

Przypominamy, że zgodnie z artykułem 306a Kodeksu Karnego od nowego roku za to przestępstwo przewidziana jest  kara od 3 miesięcy do lat 5 pozbawienia wolności i  grozi nie tylko osobie, która zmienia wskazania drogomierza pojazdu lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, ale także osobie która zleca wykonanie takiej zmiany.

Jeżeli planujemy zmianę samochodu na „lepszy model” należy dobrze przyjrzeć się ofertom i porównać ceny na rynku wtórnym. Może natrafić się okazja kupna „po dobrej cenie” samochodu, to w głowie powinna zapalić się „czerwona kontrolka”. Nie należy oczekiwać, by dziesięcioletnie auto z silnikiem na przykład diesla posiadało niski przebieg. Taki egzemplarz z faktycznie niskim przebiegiem osiąga na rynku wysoką cenę. Dlatego dobrze jest zajrzeć do książki serwisowej i przeanalizować ilość przejechanych kilometrów w ciągu roku. Z pewnością wybór używanego samochodu dobrego  i bezawaryjnego nie jest łatwym zadaniem. Warto jest poprosić o pomoc kogoś, kto ma pojęcie i doświadczenie w tej materii, aby nie stać się „ofiarą” nieuczciwości i chęci szybkiego zarobku przez sprzedającego, a co najważniejsze nie ponieść konsekwencji prawnych i strat finansowych.

W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi, nowosolscy policjanci, jak co roku, będą dbać o bezpieczeństwo na lokalnych drogach. Kierowcy powinni zatem przygotować się na częstsze kontrole drogowe. 

 

 

 młodszy aspirant Renata Dąbrowicz-Kozłowska

Komenda Powiatowa Policji w Nowej Soli

 

Powrót na górę strony