Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„ZANIM UCIEKNIESZ-POMYŚL”

Data publikacji 30.05.2014

Od kilku lat kraje Unii Europejskiej obchodzą 25 maja Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Od 5 lat organizujemy go także w Polsce. Symbolem pamięci o zaginionych dzieciach jest kwiat niezapominajki. Pamiętamy o dzieciach - tych odnalezionych tragicznie i tych, których być może już nigdy nie odnajdziemy. Solidaryzujemy się z ich bliskimi i próbujemy zrozumieć ich ból.

Głównym celem Dnia 25 maja jest zwrócenie uwagi na problem zaginionych dzieci. Chcemy także przypominać o potrzebie działań profilaktycznych. Ilość zaginięć dzieci może się obniżyć tylko w efekcie konsekwentnych i długofalowych działań realizowanych przez instytucje europejskie, agendy rządowe, szkoły, organizacje społeczne, policję.

Dzień później 26 maja rusza kampania medialna Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. oraz działania profilaktyczne jednostek terenowych Policji woj. lubuskiego, które mają na celu przybliżenie problemu ucieczek i zaginięć małoletnich. Wydział Prewencji KWP Gorzów szykuje również specjalne seanse tematyczne w kinie Helios w Gorzowie Wlkp. dla młodzieży i rodziców.

Problem ucieczek i zaginięć małoletnich to złożone zjawisko, które często kryje za sobą tragedię młodych ludzi egzystujących w „nieprzyjaznym środowisku”. W 2013 roku i w pierwszym kwartale 2014 r. na terenie województwa lubuskiego w sumie odnotowano 880 wszczętych poszukiwań osób małoletnich. Najczęściej giną małoletni w wieku 16 lat (258 osób) i 17 lat (293 osoby). W tym wieku dziecko potrafi już poradzić sobie w większości sytuacji, jest samodzielne. Natomiast w tym wieku dzieci są szczególnie podatne na wszelkie niepowodzenia – zarówno w domu, w szkole jak i w grupie rówieśniczej. Ich odporność na problemy jest znacznie słabsza niż u dorosłych. Czasem zwykła rozmowa i okazane zainteresowanie pozwoli uniknąć rodzinnego dramatu. W samym 2013 r. lubuska Policja zanotowała 128 ucieczek z domów rodzinnych, 415 z placówek opiekuńczo - wychowawczych, Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych i Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii, 7 ze schronisk dla nieletnich i zakładów poprawczych.

Wszystkie jednostki Policji w woj. lubuskim zrealizują w okresie 26 - 30 maja 2014 r. działania w ramach w/w przedsięwzięcia w formie zajęć profilaktyczno-edukacyjnych dla uczniów podległych szkół i placówek opiekuńczo-wychowawczych poruszając problematykę ucieczek i zaginięć oraz przedstawiając skutki prawne związane z tym zjawiskiem. Zorganizowane zostaną także wspólne przedsięwzięcia z samorządami lokalnymi, szkołami i lokalnymi mediami (festyny, konkursy itp.) w celu objęcia tą problematyką jak największą liczbę adresatów.

Powrót na górę strony