Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nielegalne wypalanie traw

Data publikacji 08.07.2015

Przypominamy, że wypalanie traw, łąk, pastwisk i innych nieużytków jest w Polsce zabronione. Grozi za to kara grzywny, a w przypadku stworzenia zagrożenia dla zdrowia i życia wielu osób oraz spowodowania dużych strat materialnych – także kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

We wtorek, 7 lipca 56-letni mieszkaniec gminy Kożuchów nie dostosował się do zakazu dotyczacego wypalania traw, za co został ukarany mandatem karnym w wysokości 300zł. Mundurowi przypominają, że „Obszar Natura 2000” przy dorzeczu Odry jest również objęty zakazem palenia ognisk, więc nie jest dozwolone, aby wędkarze rozpalali ogniska w rejonie rzeki.

Policjanci apelują, aby ze względu na bezpieczeństwo nie wypalać traw. Przypominamy, że wypalanie nieużytków jest zabronione.Pożary spowodowane wypalaniem traw często przenoszą się na pobliskie lasy i zabudowania. Utrudniają oraz powodują zagrożenie na drogach, prowadząc do kolizji i wypadków. Pamiętajmy, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. Rozprzestrzenianiu ognia pomagają także powiewy wiatru. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, ogień bardzo często wymyka się spod kontroli i przenosi na pobliskie lasy oraz zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dorobek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Co roku w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną ludzie. Tymczasem wypalanie traw jest czynem bezprawnym, pociągającym za sobą odpowiedzialność karną!

Ustawa z dnia 16.04.2004 r. o ochronie przyrody w art. 131 pkt 12 stanowi: Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary, podlega karze aresztu albo grzywny. Przewidziane w ustawie wykroczenie, nie jest wykroczeniem pożarowym, lecz wykroczeniem „przyrodniczym”. Chodzi o to, że wypalanie roślinności wyrządza szkodę składnikom przyrody, w tym między innymi organizmom pożytecznym, żyjącym w glebie. Zagraża także rosnącym w pobliżu drzewom i krzakom. Tak więc każde wypalanie roślinności we wskazanym miejscu jest wykroczeniem! Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar lub stworzy bezpośrednie niebezpieczeństwo dla ludzi, zwierząt czy roślinności, wtedy czyn ten traktowany jest jako przestępsto. Za przestępstwo z art. 163 § 1 Kodeksu Karnego odpowiada ten, kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru. Osoba taka podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Zgodnie z art. 164 § 1 ten, kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia określonego w art. 163 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Natomiast art.181 § 1 Kodeksu Karnego stanowi: Kto powoduje zniszczenie w świecie roślinności lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Sporządziła:

st. post. Justyna Sęczkowska

KPP Nowa Sól

Powrót na górę strony